Cera trądzikowa i wrażliwa - jak zapewnić jej ukojenie?
17.12.2024
Jeśli masz skórę wrażliwą i trądzikową jednocześnie, jej pielęgnacja stanowi podwójne wyzwanie. Wiele leków i kuracji na trądzik działa bowiem wysuszająco, złuszczająco i może wywoływać podrażnienia, które w przypadku nadwrażliwości są odczuwalne jeszcze silniej. Dlatego Twojej cerze należy się maksimum delikatności. Jak na co dzień zadbać o jej właściwe nawilżenie i ukojenie? Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.
Po czym poznać wrażliwą cerę?
O cerze wrażliwej mówimy wówczas, kiedy nie toleruje czynników, które powinny być dla niej neutralne. Takimi czynnikami mogą być na przykład trudne warunki atmosferyczne - intensywne słońce, mróz, silny wiatr, suche powietrze. Skórze szkodzić mogą także kosmetyki zawierające alkohol etylowy, silne konserwanty albo detergenty (1,2). Po ekspozycji na szkodliwy czynnik skóra reaguje zaczerwienieniem, ściągnięciem, pieczeniem, swędzeniem, kłuciem i ogólnym dyskomfortem. Jeśli jest mocno przesuszona, miejscami złuszcza się i pęka.
Czy ten problem może dotyczyć cery trądzikowej? Jak najbardziej, a winne mogą być błędy pielęgnacyjne. Zbyt częste oczyszczanie skóry, używanie do tego celu agresywnie działających produktów, sięganie po gruboziarniste peelingi, stosowanie niewłaściwych kwasów (lub nieprawidłowo przeprowadzona kuracja), zaniedbywanie nawilżania - wszystko to negatywnie wpływa na naturalną barierę ochronną skóry. W odpowiedzi skóra zaczyna produkować więcej sebum, dlatego pryszcze nie znikają, za to pojawia się problem nadwrażliwości. Innym powodem mogą być leki na trądzik, zarówno te stosowane miejscowo, jaki i ogólnie (doustne), których częstym skutkiem ubocznym jest przesuszenie i podrażnienie skóry, zwłaszcza na początku kuracji (3).
Na szczęście dziś masz wiele możliwości, żeby kompleksowo zatroszczyć się o skórę trądzikową. Tak, aby zmniejszyć tendencję do wyprysków bez jej przesuszania i wywoływania nieprzyjemnych reakcji. Filarami codziennej troski o skórę powinny natomiast być:
- skutecznie i zarazem łagodne oczyszczanie,
- wsparcie mikrobiomu (flory bakteryjnej skóry), który stanowi naturalną tarczę ochronną wobec szkodliwych mikroorganizmów,
- nawilżanie i odżywianie komórek skóry kremami przeznaczonymi specjalnie dla młodej cery z trądzikiem,
- wprowadzanie nowych preparatów przeciwtrądzikowych powoli i stopniowo, a także stosowanie leków zawsze ściśle według wskazówek lekarza,
- wsparcie skóry od wewnątrz, poprzez wypijanie odpowiedniej ilości płynów, pełnowartościową dietę oraz unikanie słodyczy, fast foodów i jeśli to konieczne, także nabiału (z wyjątkiem produktów fermentowanych - kefiru, jogurtu, maślanki), które mogą sprzyjać zmianom trądzikowym (4),
- unikanie drapania, skubania i pocierania zmian, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych oraz przenoszenia na skórę zarazków.
Pielęgnacja i profilaktyka zmian trądzikowych powinny być stałą częścią Twojej rutyny, aby zminimalizować potrzebę sięgania po silne środki i tym samym występowanie podrażnień.
Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej i wrażliwej
W Under Twenty już od lat tworzymy formuły z myślą o młodej i wrażliwej cerze, łącząc skuteczność działania z delikatnością. Dziś mamy dla Ciebie kilka propozycji kosmetyków, które pomogą Ci wesprzeć cerę na co dzień.
Oczyszczanie bez podrażnień
Skóra wymaga oczyszczania dwa razy dziennie - rano i wieczorem, ewentualnie dodatkowo w ciągu dnia, jeśli na przykład jest spocona, ponieważ pot także działa drażniąco. Nasza Oczyszczająca pianka detoksykująca sprawdzi się do tego celu idealnie, ponieważ skutecznie oczyszcza skórę, ogranicza wydzielanie sebum i wygładza. Dzięki cząsteczkom kwasu glikolowego, które aktywnie wnikają w głębokie warstwy naskórka, działa antybakteryjnie. Zawiera w składzie także łagodzącą podrażnienia betainę oraz owocowe trio (malina, truskawka, jeżyna), które działa na skórę rozjaśniająco.
Coś więcej niż tonizacja
Aby przywrócić cerze właściwe pH, po oczyszczaniu warto spryskać ją Prebiotyczną mgiełką tonizującą, która reguluje prawidłowe procesy zachodzące w naskórku. Zawarty w niej prebiotyk (biolin) stanowi pożywkę dla naturalnej flory bakteryjnej skóry i działa na nią łagodząco. Kwas migdałowy ma funkcję antybakteryjną, aby pokrzyżować plany bakteriom odpowiedzialnym za powstawanie zmian trądzikowych. Witamina B3 redukuje zmiany trądzikowe, natomiast organiczna woda z kiwi działa detoksykująco. Mgiełkę możesz stosować na dwa sposoby - albo rozpylić bezpośrednio na twarz i pozostawić do wchłonięcia lub osuszyć skórę jednorazową chusteczką, albo spryskać płatek i przetrzeć skórę, omijając okolicę oczu.
Delikatne złuszczanie
Raz na kilka dni warto zafundować skórze pielęgnację specjalną. Jeśli uznasz, że wymaga bardziej dogłębnego oczyszczenia i wygładzenia, świetnie zadziała na nią Oczyszczający peeling-maska 2w1. Rolę peelingującą pełnią tutaj delikatne dla skóry wiórki kokosowe. Dobroczynny olej tamanu posiada właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, działa przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Po zabiegu cera jest dogłębnie oczyszczona bez przesuszenia. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, pozostaw maskę na 3-5 minut i ciesz się odświeżoną, gładką i matową cerą.
Nawilżenie, odżywienie i zmatowienie cery
Wielokierunkową pielęgnację młodej i wrażliwej cery zapewnia nasz Prebiotyczny krem matujący. Jego bogaty skład zawiera prebiotyk, przywracający barierę ochronną skóry, niacynamid zmniejszający produkcję sebum, oczar wirginijski o działaniu antybakteryjnym i matującym, olej z awokado, który nawilża i odżywia skórę, a także alantoinę o właściwościach łagodzących. Aplikacja kremu zapewnia zmatowienie cery nawet do 8 godzin, dzięki czemu wygląda świeżo i zdrowo. Efekt odżywienia i nawilżenia czyni ją natomiast bardziej odporną na niekorzystne czynniki środowiskowe.
Im bardziej holistyczna będzie Twoja troska o skórę, tym szybciej pojawią się efekty terapii. Dlatego postaraj się na bieżąco pogłębiać wiedzę o trądziku - zaleceniach dietetycznych, profesjonalnych zabiegach antytrądzikowych, a także sposobach radzenia sobie ze stresem, gdyż choroba ta może mieć podłoże psychosomatyczne (5). Nie wahaj się korzystać z pomocy fachowców - dermatologa, kosmetologa, dietetyka, psychologa, bo choć na chwilę obecną nie istnieje środek, który zwalczyłby trądzik raz na zawsze, to istnieje wiele metod pomocnych w łagodzeniu zmian.
Bibliografia:
- Prystupa¬ Chalkidis K. Skóra wrażliwa - objawy, przyczyny, postępowanie. https://medph.pl/2017/12/28/skora-wrazliwa/ Data dostępu: 12.11.2024.
- Musiałek A. Wrażliwość skóry – znajdź przyczynę i ją usuń! https://biotechnologia.pl/kosmetologia/wrazliwosc-skory-znajdz-przyczyne-i-ja-usun,21312 Data dostępu: 12.11.2024.
- Roth E. Acne Treatment: Types, Side Effects, and More https://www.healthline.com/health/acne-treatment Data dostępu: 12.11.2024.
- Dawidziak J., a Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja współczesna 2016; 9: 67-72.
- Polak D, Teległów A, Piotrowska A. Wpływ czynników psychologicznych na powstawanie i przebieg wybranych chorób skóry oraz znaczenie zaburzeń dermatologicznych w dobrostanie psychicznym. Aesth Cosmetol Med. 2020;9(5):455-460.