Łagodne odmiany trądziku - jak pielęgnować skórę?

13.01.2025

Łagodne odmiany trądziku - jak pielęgnować skórę

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to choroba, która może mieć bardzo różny przebieg - od zupełnie łagodnych postaci, kiedy na skórze pojawiają się pojedyncze zmiany, po bardzo ciężkie, z występowaniem guzków, torbieli i ropni. Dziś przybliżymy Ci temat łagodnych odmian trądziku, które nie wymagają farmakoterapii i można skutecznie łagodzić je przy pomocy starannie dobranych kosmetyków.

Dlaczego w wieku dojrzewania tak często pojawia się trądzik?

Choć do tej pory Twoja cera wyglądała nieskazitelnie, nagle zaczęły ją zanieczyszczać zaskórniki, grudki i krosty… To początek trądziku, którego przyczyny są złożone. W grę wchodzi nadprodukcja sebum (łoju skórnego), tworzenie się czopów rogowych, które blokują aparaty włosowo-rogowe, a także kolonizacja skóry przez bakterie trądzikowe Cutibacterium acnes. Na rozwój choroby wpływ mają również reakcja zapalna oraz czynniki odpornościowe (1).

Kto jest bardziej narażony na rozwój trądziku? Choroba może rozwinąć się u osób, które mają podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, pobudzających produkcję sebum. Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne - tendencję do zmian skórnych można odziedziczyć po rodzicach. Trądzikowi sprzyja również dieta o wysokim indeksie glikemicznym, czyli obfitująca w produkty, które szybko podnoszą poziom cukru w krwi (2). Są nimi między innymi słodycze, słodkie wypieki, fast foody. Chcąc zlikwidować trądzik, warto zadbać o to, aby na talerzu jak najczęściej pojawiały się naturalne, zdrowe przekąski. Stan skóry może się poprawić także po odstawieniu mleka, które lepiej zastąpić fermentowanymi produktami mlecznymi - jogurtem, kefirem i maślanką (3).

Jakie są łagodne odmiany trądziku?

U 85% osób dotkniętych trądzikiem choroba ma łagodny przebieg (4). Może jednak występować w różnych postaciach, do których należą:

  • Trądzik zaskórnikowy

W przebiegu tej postaci choroby na skórze powstają zmiany zwane zaskórnikami. Są to otwarte lub zamknięte grudki, powstające z sebum oraz martwych komórek naskórka. Zaskórniki otwarte mają w części środkowej otwór, w którym znajduje się masa łojowo-rogowa. Cechą charakterystyczną jest ich ciemny kolor, będący wynikiem utleniania się keratyny i gromadzenia melaniny. Zaskórniki zamknięte są natomiast białe, drobne i tworzą się poprzez nagromadzenie korneocytów w ujściach gruczołów łojowych (1).

Trądzik zaskórnikowy zlokalizowany jest na twarzy, czole oraz policzkach i ma charakter niezapalny. Zwykle pojawia się w okresie dojrzewania i zanika samoistnie po upływie kilku lat, nie pozostawiając po sobie blizn (5).

  • Trądzik krostkowy

W jego przebiegu na skórze pojawiają się krosty, poprzedzane przez niewielkie zaczerwienienia lub twarde, bolesne zmiany. Czasami krosty przekształcają się w ropne wypryski, które mają charakter zapalny i mogą pozostawiać po sobie blizny i przebarwienia (5).

  • Trądzik grudkowo-krostkowy

W jego przebiegu na twarzy pojawiają się zaskórniki oraz kilkumilimetrowe wykwity w postaci krost oraz wyniosłych, czerwonych grudek. W przypadku grudek na skórze nie pozostają blizny. W przebiegu tej postaci trądziku choroba zwykle nie ogranicza się do twarzy, ale rozprzestrzenia się na klatkę piersiową, ramiona i plecy (4,5).

Jak radzić sobie z łagodnymi postaciami trądziku?

Jeśli na Twojej twarzy występuje zwykle po kilka lub kilkanaście niewielkich zmian, możesz spróbować poradzić sobie z nimi przy pomocy dostępnych bez recepty kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, łagodzącym i przyspieszającym ich gojenie.

  • Skuteczne oczyszczanie

Oczyszczający żel do mycia twarzy nadaje się świetnie do mycia cery wrażliwej, tłustej i mieszanej. Zawarty w nim kwas migdałowy reguluje produkcję sebum. Kapsułkowy kwas salicylowy przeciwdziała zaskórnikom i innym zmianom trądzikowym. Azeloglicyna działa antybakteryjnie. Po użyciu żelu skóra jest dokładnie oczyszczona, odświeżona, wygładzona i nawilżona Zwieńczeniem skutecznego oczyszczania jest tonizacja skóry. Do tego celu przyda Ci się nasz Oczyszczający tonik antybakteryjny, którego wysoką skuteczność działania gwarantują cząsteczki kwasu glikolowego, aktywnie wnikające w głębokie warstwy naskórka. Oprócz tego wzbogaciliśmy formułę o sok z liści aloesu, który łagodzi podrażnienia, a także owocowe trio (malinę, jeżynę i truskawkę), o działaniu wyrównującym koloryt i energizującym. Tonik pomaga w niwelowaniu niedoskonałości oraz zapobieganiu powstawania kolejnych.

  • Delikatne złuszczanie

W profilaktyce zmian trądzikowych bardzo istotne jest też usuwanie martwych komórek naskórka. Zrobisz to przy pomocy kosmetyków peelingujących. Pamiętaj jednak, aby używać ich z ostrożnością, gdyż powtarzające się urazy mechaniczne skóry, spowodowane szorowaniem jej preparatami kosmetycznymi, mogą prowadzić do zaostrzenia choroby (1). Dlatego sięgaj po peelingi o bardzo delikatnym działaniu i ogranicz zabieg do 1-2 razy w tygodniu.

W Under Twenty stworzyliśmy wyjątkowy kosmetyk, który pomoże Ci dogłębnie i zarazem łagodnie oczyścić skórę. Dzięki składnikom kondycjonującym pozostawi ją natomiast dobrze nawilżoną i odżywioną. Oczyszczający peeling-maska 2w1 kryje w składzie wiórki kokosowe, które pełnią rolę złuszczającą, a także olej tamanu, posiadający właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne. Wystarczy rozprowadzić kosmetyk na uprzednio zwilżonej skórze twarzy, szyi i dekoltu oraz delikatnie masować, omijając okolice oczu. Dla wzmocnienia efektu warto pozostawić go na 3-5 minut, a następnie zmyć lekko ciepłą wodą.

  • Profesjonalna pielęgnacja

W pielęgnacji cery trądzikowej bardzo ważne jest utrzymanie równowagi jej mikrobiomu, czyli flory bakteryjnej. Dzięki temu bakterie powodujące wykwity trądzikowe mają nieco utrudnione zadanie. Bardzo prostym sposobem na wsparcie mikrobiomu jest natomiast sięganie po formuły kosmetyczne z prebiotykiem, czyli naturalną pożywką dla „dobrych” bakterii. Dlatego do codziennej pielęgnacji cery bardzo polecamy Ci nasz Prebiotyczny krem matujący. Oprócz prebiotyku zawiera w składzie niacynamid, który zmniejsza produkcję sebum, oczar wirginijski o działaniu antybakteryjnym i matującym, olej z awokado, który nawilża i odżywia skórę, a także łagodzącą alantoinę. Jego używanie sprawia, że skóra pozostaje matowa nawet do 8 godzin.

Jeśli natomiast chcesz zmniejszyć widoczność zaczerwienień, pryszczy i zaskórników, w ich dyskretnym zamaskowaniu pomoże Ci BB krem matujący z niacydamidem, pudrem ryżowym i ekstraktami owocowymi. Kosmetyk błyskawicznie upiększy i ujednolici Twoją cerę, zmatowi ją i zmniejszy widoczność porów. Ma również działanie antybakteryjne i nawilżające.

  • Czy w przypadku łagodnej postaci trądziku wskazana jest konsultacja dermatologiczna?

Przeważnie nie jest to konieczne. Jeśli jednak podstawowa pielęgnacja przeciwtrądzikowa nie przynosi oczekiwanych przez Ciebie rezultatów lub zmiany się nasilą, wówczas jak najbardziej warto zasięgnąć opinii lekarza.

Choć trądzik nigdy nie jest mile widziany, pocieszający jest fakt, że u większości chorych ustępuje lub łagodnieje po kilku latach. Dobrze jest więc uzbroić się w cierpliwość, troszczyć się o skórę i pamiętać o zdrowym stylu życia, który również pomaga w opanowaniu choroby.

Bibliografia:

  1. Marek L. Trądzik pospolity - rodzaje i przyczyny. Jak pozbyć się trądziku? https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku Data dostępu: 15.11.2024.
  2. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A. i wsp. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673.
  3. Dawidziak J., Balcerkiewicz M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris) Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja współczesna 2016; 9: 67-72.
  4. Biegaj M. Trądzik pospolity i jego leczenie. Kosmetologia Estetyczna 2015, 2(6): 155-158.
  5. Janda K., Chwiłkowska M. Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 2, 13-18.