Psychologiczne wsparcie terapii trądziku - dlaczego jest tak ważne?

31.07.2024

Psychologiczne wsparcie terapii trądziku - dlaczego jest tak ważne?

Trądzik, jako przewlekła choroba skóry, może znacząco odbijać się na młodej psychice oraz życiu towarzyskim. To kwestia, której nie należy bagatelizować. Wiek nastoletni jest okresem, kiedy kształtuje się Twoja tożsamość, poczucie własnej wartości, kiedy uczysz się budować trwałe relacje. Dlatego jeśli problemy skórne są u Ciebie powodem głębszych frustracji, nie wahaj się poszukać pomocy. Dowiedz się jak przejawia się negatywny wpływ trądziku na psychikę i jak sobie z nim radzić.

Jak trądzik może wpływać na psychikę?

Co najmniej 80% osób w wieku 11-30 lat doświadcza trądziku o różnym nasileniu. U 85% z nich choroba choroba ma łagodny przebieg, jednak u części młodych ludzi zmiany są gęsto rozsiane na skórze twarzy, szyi, dekoltu, pleców.(1) Czasami mają postać dużych cyst lub guzków i pozostawiają po sobie blizny. Trudno się dziwić, że choroba bywa przyczyną frustracji - zwłaszcza, że terapia bywa skomplikowana i zwykle trzeba trochę poczekać na pozytywne rezultaty.

Wewnętrzne nastawienie do choroby jest kwestią osobowości - z pewnością masz znajomych, którym udało się łatwo zaakceptować trądzik, inni potrzegają go jako doświadczenie traumatyczne. Wiele doniesień medycznych mówi o tym, że trądzikowi mogą towarzyszyć stany depresyjne, lęki społeczne, wycofanie, a nawet dysmorfofobia, czyli „lęk przed brzydotą”, polegający na wyolbrzymianiu jakiegoś defektu swojego ciała (w tym przypadku problemów z cerą) i nadmierne skupianie się na nim. Dysmorfofobia dotyczy osób z trądzikiem o łagodnym lub średnim przebiegu, które są przekonane, że choroba ma większe nasilenie, niż w rzeczywistości.(2)

Jak możesz określić czy w Twoim przypadku trądzik stanowi poważny problem psychologiczny, który wymaga wsparcia? O niepokojących sygnałach można mówić, kiedy:

  • unikasz sytuacji towarzyskich, masz lęk przed poznawaniem nowych ludzi, uciekasz przed kontaktem wzrokowym,
  • starasz się usilnie maskować zmiany skórne ciężkim makijażem lub długimi włosami, bo wstydzisz się wyglądu swojej cery,
  • z powodu trądziku opuszczasz szkołę i zajęcia pozaszkolne,
  • nie dostrzegasz mocnych stron swojego wyglądu i charakteru, bo wszystko sprowadzasz do trądziku,
  • doświadczasz dotkliwego dokuczania ze strony innych osób.

Alarmującymi objawami są także zniechęcenie do życia, letarg, osłabienie, notorycznie zły nastrój, wybuchy płaczu, poczucie bycia bezwartościowym, zaburzenia apetytu - te sygnały mogą świadczyć o depresji.(2) Chwilowe huśtawki nastroju są czyś zupełnie naturalnym, jeśli jednak objawy utrzymują się przez dłuższy czas, bezwzględnie wymagają pomocy.

Co robić, kiedy trądzik źle wpływa na psychikę?

Podstawą jest w tym przypadku leczenie trądziku pod okiem dermatologa. Choć to choroba przewlekła, istnieje wiele rozwiązań terapeutycznych, które umożliwiają ograniczenie powstawania zmian. Ważna jest jednak systematyczność w stosowaniu leków i cierpliwość, bo czasami na efekty terapii trzeba trochę poczkać. Jeśli uda się przynajmniej częściowo ograniczyć pryszcze i zaskórniki, Twój nastrój z pewnością się poprawi.

Równolegle z leczeniem dermatologicznym powinna być prowadzona psychoterapia. Dlatego musisz porozmawiać o swoich problemach z kimś, kto może Ci pomóc w jej podjęciu - rodzicem, starszym rodzeństwem lub innym członkiem rodziny, wychowawcą, pedagogiem, psychologiem szkolnym. Najważniejsze jest więc Twoje otwarcie się w tej sprawie. Być może nawet wystarczy Ci rozmowa z kimś bliskim, kto Cię wysłucha, pocieszy i uświadomi na temat Twoich mocnych stron. Formą autoterapii może też być prowadzenie dziennika, w którym możesz przelać na papier to, co Cię gnębi.

Na co dzień natomiast postaraj się podkreślać swoją urodę i osobowość na różne sposoby. Oryginalny styl i ciekawe hobby i pasje, które odciągną Twoją uwagę od problemów skórnych - wszystko to sprawi, że poczujesz się pewniej w sytuacjach towarzyskich. Pamiętaj, że trądzik zwykle mija z wiekiem, a czasy szkolne to świetna okazja, żeby zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Aby wesprzeć terapię trądziku, pamiętaj o codziennym sięganiu po specjalistyczne preparaty ograniczające wydzielanie sebum, powstawanie wykwitów i jednocześnie nawilżające skórę.

Dogłębne oczyszczanie

Fundamentem codziennej pielęgnacji jest oczyszczanie. W naszym asortymencie znajdziesz profesjonalne preparaty, które Ci w tym pomogą, wspierając jednocześnie gojenie się i profilaktykę zmian trądzikowych.

W dogłębnym oczyszczaniu cery pomoże Ci natomiast nasz bestsellerowy Peeling-maska z wiórkami kokosowymi. Starannie opracowana formuła nie wysusza skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Kosmetyk stosowany jako peeling złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory, jako maska - matuje i koi skórę na długi czas. Dodatek oleju tamanu sprawia, że kosmetyk posiada właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, ma działanie przeciwbakteryjne oraz antyoksydacyjne.

Prebiotyczne wsparcie

Terapię trądziku warto wesprzeć kosmetykami z prebiotykiem, który wspiera naturalną barierę ochronną skóry, dzięki czemu bakterie mają utrudnione warunki rozwoju. W naszym asortymencie znajdziesz tego rodzaju preparaty. Pierwszym z nich jest Prebiotyczna mgiełka tonizująca z kwasem migdałowym, witaminą B3 i organiczną wodą z kiwi. Sięganie po nią sprawia, że produkcja sebum jest ograniczona, a podrażnienia złagodzone.

Prebiotyczny krem matujący wyróżnia się optymalnie dobranymi składnikami pochodzenia naturalnego, które nawilżają i matują skórę nawet do 8 godzin. Zawarty w nim niacynamid zmniejsza produkcję sebum, oczar wirginijski działa antybakteryjnie i matująco, olej z awokado nawilża i odżywia, natomiast alantoina działa łagodząco na podrażnienia. Po jego użyciu skóra jest lepiej nawilżona, odżywiona i ma świeży, promienny wygląd.

Kurację idealnie uzupełni Prebiotyczny krem złuszczający na noc, który intensywnie wspomaga walkę z niedoskonałościami skóry. Łączy w sobie prebiotyk oraz kwasy (migdałowy, szikimowy, glikolowy), które złuszczają naskórek, działają antybakteryjnie, regenerują i zwężają pory. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po ten krem, nie musisz już używać peelingu. Dodatkowo kwas laktobionowy nawilża, a masło shea zmiękcza i odżywia skórę. Sięganie po krem daje szybkie efekty i już po tygodniu zauważysz poprawę kondycji cery i zmniejszone niedoskonałości.

Korekta niedoskonałości

W młodym wieku nie potrzebujesz jeszcze wielu kosmetyków do makijażu, bo Twoje atuty to naturalność i świeżość. Cera trądzikowa może wymagać jednak delikatnej korekty, dlatego polecamy Ci nasz Krem matujący BB, który wyrówna jej koloryt, zmniejszy widoczność porów i niedoskonałości. Dzięki zawartości pudru ryżowego pochłania sebum i matuje skórę.

Tak zadbana cera z pewnością będzie wyglądała lepiej, co przełoży się pozytywnie na Twój ogólny komfort. Pamiętaj, że obecnie jest wiele możliwości łagodzenia przebiegu trądziku i warto wykorzystać je wszystkie, a wsparcie psychologiczne jest jedną z najważniejszych.

Bibliografia:

  1. Szepietowski J. i wsp. Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie. Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego Przegl Dermatol 2012, 99, 649–673.
  2. Oakley A., Collier J. Psychological effects of acne https://dermnetnz.org/topics/psychological-effects-of-acne Data dostępu: 19.05.2024.