Słodycze - jak wpływają na Twoją skórę?

28.08.2024

Słodycze - jak wpływają na Twoją skórę

O szkodliwości słodyczy z pewnością zwykle słyszysz w kontekście nadwagi albo zdrowia zębów. Tymczasem mamy dla Ciebie jeszcze jeden powód, żeby ograniczyć sięganie po czekoladę, batony i cukierki. Istnieje wiele doniesień wskazujących na związek słodkości z wyglądem cery, zwłaszcza tendencją do trądziku. Dowiedz się z czego wynika ta zależność, jak zmniejszyć ochotę na słodycze oraz jak zapobiec zmianom trądzikowym dzięki odpowiedniej pielęgnacji.

Słodycze a trądzik - dlaczego dieta bogata w cukier powoduje pryszcze?

Na powstawanie zmian trądzikowych wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim wrodzona tendencja, zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania, czynniki psychologiczne. W pewnym stopniu rolę odgrywa także dieta. Badania wykazują, że sposób odżywiania się wpływa na ekspresję genów, mikrobiom aparatu łojowo-włosowego, a także odpowiedź zapalną organizmu.(1) Kiedy sięgasz po zdrowe produkty, takie jak warzywa, owoce, orzechy, nasiona, pełnoziarniste pieczywo, jajka, wówczas zaopatrujesz organizm w ważne składniki odżywcze. Dzięki nim skóra jest bardziej promienna, mocniejsza, odporna na szkodliwe czynniki i lepiej się regeneruje. Kiedy zaś w Twoim jadłospisie regularnie goszczą słodycze, chipsy i fast foody, wówczas nie tylko podaż składników odżywczych jest ograniczona, ale też może zwiększyć się tendencja do przetłuszczania się i powstawania zanieczyszczeń - pryszczy, grudek czy zaskórników.

Z czego wynika ta zależność? Otóż ma ona ścisły związek z tak zwanym indeksem glikemicznym. Współczynnik ten odnosi się do wzrostu stężenia cukru po spożyciu posiłku. Produkty, które powodują szybki wzrost glukozy, mają wysoki indeks glikemiczny. Te natomiast, po których poziom cukru wzrasta powoli, mają niski indeks. Kiedy glukoza we krwi wzrasta, wówczas w odpowiedzi Twoja trzustka wydziela więcej insuliny, która ma zrównoważyć jej poziom. Tymczasem wysoka insulina powoduje zwiększenie produkcji łoju skórnego, czyli sebum, a ponadto pobudza syntezę androgenów - hormonów płciowych, mających wpływ na rozwój trądziku.(2)

Do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli tych, które należy ograniczyć do minimum, należą przede wszystkim słodycze, ciasta, torty, drożdżówki, pączki, słodkie napoje, fast foody (frytki, hamburgery, hot dogi, zapiekanki), słone przekąski (chipsy, paluszki), białe pieczywo i makarony (zwłaszcza gotowane do miękkości), dania gotowe i typu instant, mleko i desery mleczne. Również przejadanie się, czyli jedzenie więcej niż wymaga tego zaspokojenie głodu, prowadzi do wzrostu poziomu cukru we krwi. W Twojej diecie jak najczęściej powinny gościć natomiast posiłki i przekąski o niskim indeksie, takie jak produkty pełnoziarniste, sałatki, surówki, zupy warzywne, migdały, orzechy (przy czym zalecana porcja powinna ograniczać się do garści). W Internecie znajdziesz tabele z wykazem produktów o niskim i wysokim indeksie, które pomogą Ci skomponować odpowiedni jadłospis.

Wśród słodyczy opinią sprzymierzeńca trądziku cieszy się zwłaszcza czekolada. Niektóre badania wykazały bowiem, że po jej spożyciu u osób z tendencją do trądziku pojawiało się więcej zmian, w porównaniu z osobami, które jej nie jadły.(3) Czy to oznacza, że musisz rezygnować z tego słodkiego przysmaku? Oczywiście, nie trzeba odstawiać jej całkowicie, jednak nie zaszkodzi ograniczenie, na przykład do kilku kostek raz w tygodniu.

Jak jeść mniej słodyczy?

Wiemy, że pokusy są na każdym kroku i rezygnacja ze słodyczy może wydawać się trudna. Niemniej warto spróbować przynajmniej ograniczyć produkty bogate w cukier. Jeśli teraz, we wczesnej młodości, uda Ci się wypracować dobre nawyki żywieniowe, pozytywne konsekwencje tej decyzji będziesz odczuwać przez całe życie.

Przede wszystkim pamiętaj o powodach, przez które chcesz ograniczyć słodycze. Najlepiej, jeśli zrobisz sobie listę i umieścisz w widocznym miejscu. Pamiętaj, że zdrowa dieta to nie tylko szansa na poprawienie stanu cery, ale również lepsza sylwetka i ładniejsze zęby. Idealnie, jeśli uda Ci się namówić koleżanki i kolegów, żeby też zrezygnowali ze słodzonych przekąsek, wówczas wzajemnie będziecie dla siebie motywacją. Dobrym pomysłem jest nagradzanie siebie za wytrwałość drobnym upominkiem.

Ponadto postaraj się zawsze mieć pod ręką zdrowe przekąski, takie jak owoc, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa, migdały, pokrojone w słupki warzywa z hummusem. W ten sposób unikniesz pokusy kupienia na szybko czegoś słodkiego. Wiele cukru znajduje się też w niektórych napojach, dlatego warto czytać składy i sięgać po te bez dodatków. Dobrym wyborem jest też czysta woda.

Kosmetyczna pomoc w walce z trądzikiem

Dbanie o siebie od środka to bardzo ważny aspekt walki o zdrową cerę. Na co dzień przydadzą Ci się ponadto profesjonalne kosmetyki, które oczyszczą, odświeżą i nawilżą Twoją skórę, a ponadto zadziałają profilaktycznie wobec wykwitów. W ofercie Under Twenty znajdziesz ich całą gamę.

Oczyszczający peeling-maska 2w1 dzięki zawartości wiórków kokosowych dogłębnie oczyszcza oraz reguluje wydzielanie sebum, nie powodując przy tym uczucia przesuszania. Formuła jest wzbogacona o olej tamanu, który posiada właściwości łagodzące zmiany trądzikowe, a także działa przeciwbakteryjnie oraz antyoksydacyjnie.

Jeśli oczekujesz bardziej intensywnego działania, polecamy Ci Złuszczające serum żelowe AHA+BHA 15% - zawiera kwasy: szikimowy, salicylowy, glikolowy i mlekowy o zbawiennym działaniu na stan skóry. Stężenie kwasów zostało w nim dobrane specjalnie pod kątem potrzeb młodej, wrażliwej i problematycznej skóry. Działa delikatnie, złuszczając naskórek, odblokowując pory, ograniczając produkcję sebum i zmniejszając przebarwienia. Dodatkowo betaina redukuje podrażnienia i ułatwia działanie kwasów AHA.

W przypadku pojawienia się pojedynczych pryszczy, ich szybsze gojenie się zapewni Skoncentrowane serum punktowe - stanowi ono niezawodny ratunek w sytuacjach awaryjnych na pojedyncze wypryski. Tajemnicą jego działania jest starannie przemyślana mieszanka kwasów. Kwas szikimowy złuszcza naskórek i działa przeciwbakteryjnie, kwas azelainowy normalizuje wydzielanie sebum, a kapsułkowy kwas salicylowy przeciwdziała zaskórnikom. Uzupełnieniem receptury jest papaina przyspieszająca złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka, a ponadto glinka kaolinowa redukująca wydzielanie sebum. Już po 3 dniach serum widocznie zmniejsza zmiany skórne oraz redukuje widoczność niedoskonałości.

W zatuszowaniu pryszczy, zaczerwienień oraz ujednoliceniu cery pomoże Ci BB krem matujący o działaniu antybakteryjnym przeznaczony jest do wszystkich typów cery z tendencją do niedoskonałości i błyszczenia się. Jego formulę wzbogaciliśmy o niacynamid, który zmniejsza widoczność porów i działa antybakteryjnie, a także wyciągi owocowe o działaniu wyrównującym koloryt oraz puder ryżowy o właściwościach pochłaniających sebum i matujących.

Przyczyny trądziku są bardzo złożone i terapia nie zawsze jest prosta. Na pewno warto spróbować efektów, jakie daje zdrowa i niskocukrowa dieta. Nawet, jeżeli nie pomoże całkowicie uporać się z problemem pryszczy, być może ograniczy problem i okaże się dobrym wsparciem leczenia pod okiem dermatologa.

Bibliografia:

  1. Osowski S. Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego Kosmetologia Estetyczna 2019, 6(8), s. 755-760.
  2. Kowalska H., Sysa-Jędrzejowska A., Woźniacka A. Rola diety w etiopatogenezie trądziku. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105, 51–62.
  3. Ferreira M. Does Chocolate Cause Acne? https://www.healthline.com/health/does-chocolate-cause-acne Data dostępu: 20.04.2024.